यदि तपाई नियमित हस्तमैथुन गर्नुहुन्छ भने यी कुराहरु जसरि भएपनि पढ्नु होला !पछिल्लो समय युवा युवतीहरुमा हस्तमैथुनलाई लिएर धेरै भ्रमहरु रहेका छन । हस्तमैथुनका सन्र्दभमा विश्वका धेरै मानिस भ्रममा रहेका छन, कसैले हस्तमैथुनलाई यौन आनन्दको राम्रो विकल्प मान्छन भने कतिपयले नियमित जसो गर्ने हस्तमैथुनलाई कुलतको रुपमा पनि परिभाषित गर्छन् ।

हस्तमैथुनका सम्बन्धमा जस्ले जे भने पनि उमेर पुगेका हरेक युवा तथा युवती यो कार्यमा सक्रिय रहेका हुन्छन । विज्ञान भने हस्तमैथुन स्वास्थ्यको लागि राम्रो भएको बताउँछ । वास्तवमा हस्तमैथुन के हो त । विज्ञानले हस्तमैथुनका सम्बन्धमा के भन्छ ?

के हो त हस्तमैथुन ?

आफूलाई आनन्दित पार्नको लागि तपाई आफ्नो गोप्य अंग छुनुहुन्छ या चलाउनु हुन्छ र आनन्दित हुनुहुन्छ भने यसलाई हस्तमैथुन मान्न सकिन्छ । हस्तमैथुनको समयमा मानिसले आफ्नो त्यो रमाइलो पलको याद गर्छ र सो को बारेमा सोच्दछ । हस्तमैथुनले यौन आनन्द प्रदान गर्दछ ।

के हस्तमैथुन कुलत हो त ?

पक्कै होइन । हस्तमैथुन कुलत हुँदै होइन । मानिसलाई आनन्दित बनाउने यो प्रकृतिक विधि हो । हस्तमैथुनले तपाई आफँैले आफैलाई खुशी दिन सक्नुहुन्छ । हस्तमैथुन व्यक्तिको निजी विषय हो । तर सार्वजनिक स्थानमा यो कार्य गर्नु कानुनी तवरबाट गलत हो ।

हस्तमैथुन केटा र केटी दुवैले गर्न सक्छन् । केटाहरुमा सत्र वर्ष पछि अझ हस्तमैथुन गर्ने तिव्र इच्छा जाग्छ । महिला पनि आफ्नो रजस्वला पछि यौन तृष्णा पूरा गर्नको लागि हस्तमैथुन गर्ने गर्दछन् । वास्तवमा महिला भन्दा हस्तमैथुनमा पुरुष नै बढी सक्रिय हुने गरेको पाइन्छ ।

के हस्तमैथुन स्वास्थ्यका लागि हानीकारक छ ?

हस्तमैथुन स्वास्थ्यका लागि हानीकारक छैन । यो आफूलाई आनन्दित बनाउने एउटा उत्तम र सरल तरिका हो । यसले आफूलाई अत्यन्तै खुसिको महसुश गराउँछ ।

हस्तमैथुनले तपाइको कुनै पनि शारिरिक विकासलाई रोक्दैन । नत बदनामै गराउँछ । हस्तमैथुनले तपाईको तनाव कम गदर्छ । साथै शरिरका विभिन्न हार्मोनलाई सक्रिय बनाउँछ ।

तपाईमा निन्द्रा नपर्ने समस्या रहेको छ भने हस्तमैथुन राम्रो विकल्प हुनसक्छ । हस्तमैथुनले तपाईको गोप्य अंगलाई सक्रिय रहनका लागि पनि सहयोग गर्दछ । हस्तमैथुनलाई सेक्सको आनन्द लिने उत्तम विकल्पको रुपमा लिन सकिन्छ ।

के हस्तमैथुनको लागि सेक्स टोय प्रयोग गर्नु उचित हुन्छ ?

युवतीहरु हस्तमैथुनको बेला आफ्नो गोप्य अंगमा केहिको प्रयोग गर्दछन । जसलाई सेक्स टोय पनि भन्न सकिन्छ । यो विधि त्यति बेला सही हुन्छ जति बेला त्यो विधिले तपाई हानी गर्दैन ।

यो कुराको निश्चित गर्नुहोस कि तपाईले प्रयोग गरेको सामाग्री तपाई सही रुपमा प्रयोग गर्दै हुनुहुन्छ । कतिपय वस्तु स्वास्थ्यको लागि हानिकारक समेत हुने गर्दछ । त्यस्ता बस्तुको प्रयोग गर्नु हुँदैन ।

हस्तमैथुन युवा-युवती दुबैले गर्छन् । युवाहरुमा १७ बर्षको उमेरपछि हस्तमैथुनको इच्छा तिब्र हुन्छ ।

के यसले स्वास्थ्यमा हानी गर्छ ?
हस्तमैथुनले स्वास्थ्यमा कुनै हानी गर्दैन । हस्तमैथुनले पागल वा अन्धा बनाउँदैन । हस्तमैथुन गर्दा आँखको तल कालो हुने वा शारीरिक विकास रोक्ने पनि गलत कुरा हुन् ।

सत्य त के भने, यसले हाम्रो तनाव कम गर्छ । शरीरमा खुसी संचार गराउँछ । खुसी ल्याउने हर्मोन इन्डारफिन्स श्राव गराउँछ । यसले रिल्याक्स महसुष हुन्छ ।

साथै हस्तमैथुनले सुत्नका लागि सहयोग गर्छ, निजी अंगलाई सक्रिय राख्छ ।

हस्तमैथुनले स्वास्थ्यमा हानी नपुर्‍याउने मात्र होइन, बरु यौन सम्पर्कभन्दा यो सुरक्षित र गोप्य पनि हुन्छ । यौन सम्पर्कमा कतिपय खतरा वा समस्या हुन्छ, जो हस्तमैथुनमा हुँदैन । यसले यौनजन्य रोगहरु सर्ने भय पनि हुँदैन ।

युवतीका लागि
तुलनात्मक रुपमा युवतीहरुलाई हस्तमैथुन गर्न असहज हुन्छ । उनीहरु आफ्नो यौनाङ्ग खेलाएर वा योनीमा कुनै बस्तु घुसाएर आनन्द लिन्छन् । यस्तो गर्नु त्यसबेलासम्म सुरक्षित हुन्छ, जब त्यो कष्टरहित हुन्छ ।

ख्याल गर्नुपर्ने कुरा के भने, यसरी हस्तमैथुन गर्दा सही र सुरक्षित ढंगले गर्नुपर्छ । घाउ, चोट लाग्ने, अड्कने, ब्याक्टेरिया फैलने कुरामा सर्तक हुनुपर्छ । फोहोर एवं असुरक्षित चिज प्रयोग नगरौं ।